Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Publikacje
 Aktualności

Jest już szósta część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI, w której autorzy opisali pięć kolejnych ciekawych postaci.

Niekonwencjonalne połączenie dawnych kaszubskich opowieści z losami współczesnych ludzi znajdziemy w książce Gabriela Oleszka LEGENDY KASZUBSKIE - spotkanie przeszłości z teraźniejszością.

Losy Eweliny, jej życiowe wybory i ich konsekwencje tworzą wciągającą opowieść o niej i innych postaciach w książce UCIECZKA PO MIŁOŚĆ Ewy Pisarskiej.

NASZE PUBLIKACJE

przejdź do księgarni »
Tu znajdziecie Państwo wszystkie publikacje naszego wydawnictwa
w kolejności ich pojawiania się: od najnowszej do najstarszej.
 •  
 • WYSZUKIWARKA: klawisz Control (Ctrl) + klawisz F
 •  

 • Zofia Czarnowska, WIEŚ PIECE w promieniu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z twórczością Moniki Wałaszewskiej w tle, Pruszcz Gdański - Piece - Kaliska, 2024
   
  Format:B5
  Liczba stron:432 z licznymi ilustracjami czarno-białymi i kolorowymi
  ISBN:978-83-65703-66-8
  Wydanie:pierwsze, oprawa twarda

  Opis:

  Słowo od autorki:
 • Przeczytaj, a wrócą wspomnienia z lat dziecięcych, młodzieńczych lub te, które nakreślili nam przodkowie w swoich opowieściach. Będziesz miał okazję zapoznać się nieco z historią wsi, z której pochodzisz. Jeśli nie znasz tej wsi, na pewno zapragniesz do niej przyjechać. Drogi Czytelniku, niech miłe chwile chociaż w pewnych fragmentach do Ciebie powrócą.
 • Aby rozpierała Cię duma, drogi Czytelniku, mieszkańcu wsi Piece, z tych właśnie rzeczy, zjawisk, wydarzeń oraz dziedzictwa kulturowego, jakie pragnę przedstawić - zapoznaj się z treścią tej książki. Warunkiem, a nawet obowiązkiem jest znajomość przeszłości najbliższego otoczenia, z którego wyrośliśmy oraz w którym żyjemy. Często zastanawia nas obecna sytuacja, stosunek starszego pokolenia do młodszego i odwrotnie, jak w przeszłości mieszkańcy wsi Piece radzili sobie ze zmianami zachodzącymi w Ojczyźnie i na świecie.
 • W tej publikacji postaram się przedstawić krótki rys historyczny miejscowości Piece. Wiadomości w niej zawarte są zaczerpnięte z dokumentów pisanych i opracowań bądź informacji z opowiadań osób starszych. Ośmielę się umieścić też informacje z własnych przeżyć, ponieważ moje życie dorosłe, zawodowe, społeczne od roku 1960 jest związane z tą wioską. Moja Mama pochodziła z tej miejscowości, a Babcia przeżyła tu 100 lat. Zawsze interesowały mnie korzenie, z których wyrosłam. Często zapisywałam na bieżąco to, co się działo, zbierałam wycinki z gazet oraz zdjęcia.
 • Praca nad książką trwała przez kilka lat. Zgromadzone przeze mnie materiały są bardzo obszerne, niestety, trudno by wszystkie znalazły swoje odzwierciedlenie w tej książce. Samo porządkowanie tych zbiorów mogę porównać do długiej i pięknej podróży, choć czasami prowadziła po wyboistym terenie. Z perspektywy czasu widzę, że było warto.
 •  
 • Spis treści: