Jasne logo

ul. Zakole 16/8
75-814 Koszalin
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
Witamy!
Dziś jest niedziela,
6 października 2024 r.
 Aktualności

Jest już szósta część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI, w której autorzy opisali pięć kolejnych ciekawych postaci.

Niekonwencjonalne połączenie dawnych kaszubskich opowieści z losami współczesnych ludzi znajdziemy w książce Gabriela Oleszka LEGENDY KASZUBSKIE - spotkanie przeszłości z teraźniejszością.

Losy Eweliny, jej życiowe wybory i ich konsekwencje tworzą wciągającą opowieść o niej i innych postaciach w książce UCIECZKA PO MIŁOŚĆ Ewy Pisarskiej.

AKTUALNOŚCI


Jest już szósta część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI, w której autorzy opisali pięć kolejnych ciekawych postaci.

Niekonwencjonalne połączenie dawnych kaszubskich opowieści z losami współczesnych ludzi znajdziemy w książce Gabriela Oleszka LEGENDY KASZUBSKIE - spotkanie przeszłości z teraźniejszością.

Losy Eweliny, jej życiowe wybory i ich konsekwencje tworzą wciągającą opowieść o niej i innych postaciach w książce UCIECZKA PO MIŁOŚĆ Ewy Pisarskiej.

Miłośnikom małych ojczyzn z Pomorza polecamy opracowanie Zofii Czarnowskiej WIEŚ PIECE w promieniu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z twórczością Moniki Wałaszewskiej w tle.

Oparta na faktach powieść LISTA SZPARKOWSKIEGO, czyli SZWEDZKA UKŁADANKA Amadeusza Majtki opowiada o czasach II wojny światowej i współczesności, łącząc pozornie odległe wątki.

Zapraszamy 27 kwietnia (sobota) na OLIWSKIE ŚWIĘTO KSIĄŻKI !!! - szczegóły w załączniku. Będziemy tam :-)

Piąta część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI zawiera pięć kolejnych ciekawych biografii.

Agata Ludka debiutuje nieco dziwną opowieścią TYTUS I ANKA U PEWNEGO LENIA (chyba jelenia...).

Anna Bojar-Fijałkowska, opierając się na licznych dokumentach, zdjęciach, relacjach i rodzinnych wspomnieniach, przygotowała opracowanie GRACJAN BOJAR-FIJAŁKOWSKI (1912-1984) - żołnierz, literat, społecznik. Biografia nietuzinkowa.

Plonem posympozyjnym jest tom UŁAMEK ISTNIENIA. Dedykowane pamięci profesor Haliny Taborskiej (1933-2021) pod redakcją Jolanty Chwastyk-Kowalczyk i Przemysława Ciszka.

Ukazał się drugi skandynawski tomik poezji Katarzyny Brzóski - GODZINA BERGMANA.

Najnowsza publikacja Krzysztofa Kowalkowskiego, dotycząca Kociewia i okolic, to RODEM Z CZARNEJ WODY. Sylwetki nietuzinkowe.

Jest już kolejna część cyklu Tadeusza Białeckiego i Andrzeja Chludzińskiego SŁOWIAŃSKIE NAZWY GEOGRAFICZNE W NIEMCZECH. Część I C: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn.

Zapraszamy na ŚWIĘTO OLIVVY!!! - dawniej osady, dziś części Gdańska - szczegóły w załączniku. Będziemy tam z naszymi pięknymi, ciekawymi książkami :-)

Zapraszamy na OLIWSKIE ŚWIĘTO KSIĄŻKI !!! - szczegóły w załączniku. Będziemy tam :-)

Zapraszamy na SPOTKANIE Z AUTORAMI książek o bliższej i dalszej historii Tczewa i kociewskiej okolicy - szczegóły w zaproszeniu.

Miłośnikom poezji polecamy dwa znowe zbiory: Izabeli Brandt - KAŻDY STRUMIEŃ SKŁADA SIĘ Z MAŁYCH ŁEZ oraz Zdzisława Drzewieckiego - CZTERDZIEŚCI CZTERY SYTUACJE INTYMNE z wojną w tle

Najnowsze opracowanie Krzysztofa Kowalkowskiego FRANCISZEK JÓZEF CHYLEWSKI - PILOT 300. DYWIZJONU BOMBOWEGO przybliża przedwojenne i wojenne losy jednego z mieszkańców Pomorza.

Tym, którzy chcą skorzystać z ciekawych sposobów poszukiwania pracy, a przy tym poznać siebie i swój potencjał, polecamy publikację Daniela Szczegielniaka PODRÓŻ KU PASJI. Jak sięgnąć po lepszą pracę? Poradnik w trzech prostych krokach.

W czwartej części z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI prezentujemy kolejne ciekawe postacie.

Wydaliśmy skandynawski tom poezji Katarzyny Brzóski - WYRD.

Tym, którzy mieli, mają lub będą mieli dzieci (niekoniecznie bliźnięta), polecamy książkę Michała Wilka BLIŹNIACZKI. RODZINNA INSTRUKCJA OBSŁUGI, aby porównać lub poznać sposoby wychowywania pociech.

Historykom, genealogom i osobom zainteresowanym innym spojrzeniem na Pomorze pod pruskim zaborem proponujemy opracowanie Rocha Pałubickiego BIBER-PAŁUBICCY. DZIEJE AWANSU I GERMANIZACJI RODZINY POMORSKIEJ OD XVIII DO XX WIEKU.

Zapraszamy 25 listopada (czwartek) o godz. 18 do Słupska na promocję książki Andrzeja Stachowiaka MIEJSCA ŚWIĘTE NA POMORZU. Szczegóły TUTAJ.

Amatorom niekonwencjonalnych podróży i doświadczeń polecamy książkę Andrzeja Stachowiaka: MIEJSCA ŚWIĘTE NA POMORZU.

Ukazała się to kolejna biografia autorstwa Krzysztofa Kowalkowskiego: LEŚNICZY WŁADYSŁAW MIŁEK (1897-1945) - ŻYCIE I PRACA NA KOCIEWIU I ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ.

Z radością informujemy, że w ramach Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej za lata 2019-2021 w Kościerzynie trzy wydane przez nas publikacje otrzymały nagrody i wyróżnienia: Zdzisława Drzewieckiego Oswajanie pustki, Dominiki Kraski 7 magicznych opowieści o Gdyni i Andrzeja Chludzińskiego Nazwy miejscowe powiatu nowodworskiego (woj. pomorskie). Ponadto Wydawnictwu JASNEMU jako jednemu z pięciu z największą liczbą nagrodzonych książek przyznano wyróżnienie. Pełna lista nagrodzonych i fotorelacja znajduje się TUTAJ.

Wydaliśmy publikację Renaty Teresy Korek PRACE POMORSKIE, CZĘŚĆ I: ETNOGRAFICZNA, zawierajacą 15 studiów na temat mniejszości etnicznych na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku.

Dziękujemy WOJTKOWI za polepszenie naszej strony :-)

Korzystacie z pomocy społecznej? Nie? No to poczytajcie książkę Michała Wilka TROCHĘ PIEKŁA, TROCHĘ NIEBA, CZYLI POMOC SPOŁECZNA OD ŚRODKA.

Wydaliśmy kolejny tom poetycki Zdzisława Drzewieckiego - OSWAJANIE PUSTKI.

W trzeciej część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI są kolejne ciekawe sylwetki.

Ukazał się numer 8 "ZESZYTÓW NAUKOWYCH PUNO" - Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Polecamy poradnik ciekawego życia na emeryturze (i nie tylko), także w trudnych czasach zarazy - książkę Gabriela P. Oleszka pt. KIEDY JESTEM W SREBRNYM WIEKU. POGODNIE I SWOBODNIE NA EMERYTURZE.

PORUCZNIK STEFAN BOLESŁAW MADEJCZYK (1911-1992) - POLSKI LOTNIK NA OBCZYŹNIE to kolejna biografia spod pióra (klawiatury) Krzysztofa Kowalkowskiego.

Daniel Dempc opracował kolejną publikację dot. I wojny światowej: STRATY WOJENNE WŚRÓD LUDNOŚCI POWIATU KARTUSKIEGO W LATACH 1914-1919.

Nie lada gratka czeka na pasjonatów wojen napoleońskich i Wielkopolski - OPISANIE TOPOGRAFII MEDYCZNEJ MIASTECZKA KĘPNA 1815, autorstwa Aleksandra Pawłowicza Władimirskiego, w przekładzie Andrzeja i Ludwiki Malińskich, pod redakcją Andrzeja Malińskiego.

Ukazało się opracowanie NAZWY MIEJSCOWE POWIATU NOWODWORSKIEGO (województwo pomorskie), autorstwa Andrzeja Chludzińskiego.

Swoje doświadczenia w pracy "na słuchawce" opisał Michał Wilk w książce PRZEDSIONEK PIEKŁA, CZYLI CALL CENTER OD ŚRODKA.

Badaczom i miłośnikom Słowiańszczyzny polecamy kolejną część cyklu Tadeusza Białeckiego i Andrzeja Chludzińskiego SŁOWIAŃSKIE NAZWY GEOGRAFICZNE W NIEMCZECH. Część 1b: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn.

Jest już kolejny tom wspomnień Gabriela P. Oleszka pt. KIEDY BYŁEM DUŻYM CHŁOPCEM. REJSY PO SOPOCIE I CAŁEJ RESZCIE ŚWIATA.

Zapraszamy na 18 grudnia do Kościerzyny na promocję najnowszych książek Marii Jolanty Etmańskiej: GIGANCI WIARY I MĘSTWA oraz ZAKONNICA Z CHARYZMĄ. ŻYCIE I SŁUŻBA SIOSTRY FLORIANY MORAWSKIEJ... Szczegóły TUTAJ.

Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie wszedł w nowy, 80. rok akademicki z kolejnym numerem "Zeszytów Naukowych PUNO".

Polecamy kolejne opracowanie Daniela Dempca STRATY WOJENNE WŚRÓD LUDNOŚCI POWIATU PUCKIEGO W LATACH 1914-1919.

Zapraszamy do lektury interdyscyplinarnego tomu GMINA KRZĘCIN Z RÓŻNYCH STRON.

Z satysfakcją informujemy, że na XX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2019 wydana przez nas publikacja Gabriela P. Oleszka KIEDY BYŁEM ŚREDNIM CHŁOPCEM otrzymała nagrodę - na zdjęciu.

13 lipca (sobota) w Kościerzynie odbędą się XX Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "COSTERINA 2019". JASNE, że tam będziemy! Zapraszamy do naszego stoiska :-) Szczegóły TUTAJ.

Wydaliśmy drugą część z serii POMORZANIE ZNANI I NIEZNANI.

Zapraszamy na siódmą, polsko-niemiecką edycję konferencji NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ.

Kolejnym przyczynkiem do poznawania losów Polonii jest właśnie wydana książka Magdaleny Górki CZASOPISMA EDUKACYJNE POLSKIEJ MACIERZY SZKOLNEJ W LONDYNIE REDAGOWANE PRZEZ ALEKSANDRĘ PODHORODECKĄ W LATACH 1970-2006.

Zapraszamy na prezentację książki Tadeusza Białeckiego i Andrzeja Chludzińskiego SŁOWIAŃSKIE NAZWY GEOGRAFICZNE W NIEMCZECH. Część 1a: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn - 12 lutego w Szczecinie - szczegóły TUTAJ.

Zapraszamy na promocję książki Daniela Dempca STRATY WOJENNE WŚRÓD LUDNOŚCI POWIATU WEJHEROWSKIEGO W LATACH 1914-1919 - 29 stycznia w Gdańsku - szczegóły TUTAJ.

Polecamy debiutancki tomik poezji Marii Mickoś RYBY I LWY.

Gabriel P. Oleszek kontynuuje wspomnienia, tym razem z okresu, kiedy był nastolatkiem - w niezwykle ciekawym Sopocie i okolicach - w książce KIEDY BYŁEM ŚREDNIM CHŁOPCEM.

Owocem współpracy Wydawnictwa JASNEGO ze Szczecińskim Towarzystwem Kultury jest publikacja autorstwa Tadeusza Białeckiego i Andrzeja Chludzińskiego SŁOWIAŃSKIE NAZWY GEOGRAFICZNE W NIEMCZECH. Część 1a: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn, która zapewne ucieszy archeologów, historyków, językoznawców i wszelkich innych miłośników zaodrzańskiej Słowiańszczyzny.

W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wydaliśmy STRATY WOJENNE WŚRÓD LUDNOŚCI POWIATU WEJHEROWSKIEGO W LATACH 1914-1919, autorstwa Daniela Dempca.

Zapraszamy na promocję szóstego już tom materiałów z cyklu NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ / TREFFEN MIT DER GESCHICHTE AN DER ODER - 8 listopada w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ.

Wykładowcy i studenci Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie nowy rok akademicki rozpoczęli z kolejnym numerem "Zeszytów Naukowych PUNO".

Miłośnikom Kościerzyny i/lub poezji polecamy tomik wierszy Marii Jolanty Etmańskiej JESZCZE POWRÓCISZ DO MATKI BOŻEJ

Z radością informujemy, że na XIX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2018 trzy wydane przez nas publikacje otrzymały nagrody: Zdzisława Drzewieckiego W bielszą stronę dni, Jerzego Fryckowskiego Stany nagłe i Andrzeja Chludzińskiego Nazwy miejscowe powiatu gdańskiego (pruszczańskiego), natomiast wyróżnienie - książka Arkadiusza Kawałki Dzieje Gałęzinowa do 1945 roku. Pełna lista nagrodzonych i relacja z Targów TUTAJ.

7 lipca (sobota) w Kościerzynie odbędą się XIX Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "COSTERINA 2018". Będziemy tam! Zapraszamy do naszego stoiska :-) Szczegóły TUTAJ.

25 maja w Sopocie odbędzie się promocja książki Matthiasa Kneipa 111 powodów, by kochać Polskę oraz polskiej "odpowiedzi" na nią - Co najmniej 32 powody, aby pokochać Niemcy - szczegóły spotkania TUTAJ

17 maja w Gdańsku odbędzie się promocja książki CO NAJMNIEJ 32 POWODY, ABY POKOCHAĆ NIEMCY oraz przedstawienie naszej oferty wydawniczej - szczegóły TUTAJ.

Wydawnictwo JASNE ma już 11 LAT !!! Rocznica przypada w maju. Z tej pięknej okazji każda książka naszego wydawnictwa zakupiona przez klienta indywidualnego w maju kosztuje 10 PROCENT mniej, a całkowity koszt wysyłki (bez względu na liczbę książek) to 10 zł :-)

Wilkom morskim i szczurom lądowym proponujemy książkę KOSYNIERZY Z "DARU POMORZA" ZAWSZE RAZEM. ZAPISKI KAPITANÓW.

Zapraszamy na szóstą, polsko-niemiecką edycję konferencji "NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ" w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ.

18 kwietnia w Szczecinie odbyła się promocja książki CO NAJMNIEJ 32 POWODY, ABY POKOCHAĆ NIEMCY oraz przedstawienie naszej oferty wydawniczej - szczegóły TUTAJ.

WESOŁYCH ŚWIĄT! wszystkim miłośnikom książek życzy Wydawnictwo JASNE.

Wiele punktów widzenia na relacje polsko-niemieckie zawiera książka Co najmniej 32 powody, aby pokochać Niemcy.

Zainteresowanym polską emigracją w Szwajcarii i tamtejszą prasą polonijną polecamy książkę Żanety Steffek "Universitas" - zuryski kwartalnik Towarzystwa Przyjaciół PUNO w latach 1980-2001.

12 stycznia w Cedrach Wielkich odbyła się promocja książki Nazwy miejscowe powiatu gdańskiego (pruszczańskiego), autorstwa Andrzeja Chludzińskiego, oraz przedstawienie naszej oferty wydawniczej - szczegóły TUTAJ.

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU! wszystkim miłośnikom książek życzy Wydawnictwo JASNE.

Ukazała się książka Nazwy miejscowe powiatu gdańskiego (pruszczańskiego), autorstwa Andrzeja Chludzińskiego.

29 listopada w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Podgórnej 1 w Słupsku odbyła się promocja książki Dzieje Gałęzinowa do 1945 roku, autorstwa Arkadiusza Kawałki.

Ukazał sie kolejny, V już tom materiałów z cyklu "Nadodrzańskie spotkania z historią" - jego promocja odbyła się 10 listopada w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ i TUTAJ.

Rok akademicki rozpoczęliśmy edycją kolejnego numeru "Zeszytów Naukowych" Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Miło nam poinformować, że wydana przez nas książka Jerzego Fryckowskiego NIEBIESKA otrzymała główną nagrodę na XVIII Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2017 - szczegóły TUTAJ, natomiast książka Dominiki Kraski MIA. Opowieść o dzieciństwie mojej babci - II miejsce, więcej na ten temat TUTAJ.

30 czerwca w Granowie, gm. Krzęcin odbędzie się konferencja naukowa w ramach Polsko-Niemieckich Warsztatów Kulturalno-Naukowych "KRAJOBRAZ KULTUROWY GMINY KRZĘCIN: pogranicze Nowej Marchii i Pomorza Zachodniego" - będziemy tam, zapraszamy! Szczegóły TUTAJ.

OPOWIEŚCI Z MORZA Gabriela Oleszka to najnowszy zbiór historii, które przydarzyły się autorowi w różnych zakątkach świata podczas jego marynarskich podróży.

Wydawnictwo JASNE ma 10 LAT !!! Rocznica przypada w maju. Z tej pięknej okazji każda książka naszego wydawnictwa zakupiona przez klienta indywidualnego w maju kosztuje 10 PROCENT mniej, a całkowity koszt wysyłki (bez względu na liczbę książek) to 10 zł :-)

Zapraszamy na piątą edycję konferencji "NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ" w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ.

Polecamy piękną publikację Urszuli Szybowskiej i Magdaleny Madei-Grzyb HERBARIA I FLORILEGIA OD XV DO XVIII WIEKU ZE ZBIORÓW PAN BIBLIOTEKI GDAŃSKIEJ.

Przygotowaliśmy 10. już numer "Kościerskich Zeszytów Muzealnych", który 15 grudnia miał promocję w Kościerzynie.

Badaczy Narodowej Demokracji zapewne zainteresuje książka Aleksandry Lubczyńskiej DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA NARODOWEJ DEMOKRACJI W GALICJI W DOBIE AUTONOMII (1892-1914).

Kolejna książka Dominiki Kraski to MIA. Opowieść o dzieciństwie mojej babci - na 30 listopada (środa) o godz. 11 (dla młodzieży) i 17 (dla dorosłych) w Bibliotece w Sztumie planowana była jej promocja, jednak musimy odwołać to spotkanie. O terminie kolejnego poinformujemy.

Ukazał sie kolejny, IV już tom materiałów z cyklu "Nadodrzańskie spotkania z historią" - jego promocja odbyła 9 listopada w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ i TUTAJ.

Po raz czwarty początek nowego roku akademickiego uświetnił kolejny numer "Zeszytów Naukowych" Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Tom moralne / residuum Michała Mikołaja Piepera to cykl utworów, balansujących na granicy realności i rozmyslań, z oryginalną refleksją na temat przeszłości.

Dotykając tekstu... jest kolejną interpretacją wybranych utworów Teresy A. Ławeckiej, dokonaną przez Annę Łozowską-Patynowską

30 sierpnia w Bibliotece w Pruszczu Gdańskim miała miejsce promocja książki Jerzego Fryckowskiego Niebieska - szczegóły TUTAJ.

Ukazała się publikacja Bernard Zygmunt Milski (1856-1926) w biografii Andrzeja Bukowskiego. Wanda Milska (1911-1994) jako łączniczka pokoleniowa w rodzinie Milskich, będąca dalszym ciągiem wspomnień rodzinnych Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej.

Wydaliśmy najnowszy tom poezji Jerzego Fryckowskiego pt. Niebieska.

Poeci opiewają swoją małą ojczyznę i mówią o własnych doznaniach w tomie Z Debrzna wśród lasów i jezior. Antologia poezji pod redakcją Adama Jastrzębskiego.

Miło nam poinformować, że wydana przez nas książka Klausa-Dietera Kreplina JEDZENIE, PICIE, SPANIE. Karczmy i gospody w dawnym powiecie bytowskim (do 1945 roku)a otrzymała nagrodę na XVII Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2016 - szczegóły TUTAJ i TUTAJ.

Wydaliśmy książkę Klausa-Dietera Kreplina JEDZENIE, PICIE, SPANIE. Karczmy i gospody w dawnym powiecie bytowskim (do 1945 roku)a, jej uroczysta promocja odbyła się 8 lipca w ramach Dni Bytowa - szczegóły TUTAJ. Zapraszamy!

4 lipca w Kościerzynie podczas uroczystości pt. "Czas próby i nadziei 1939-1945" miała miejsce promocja przygotowanej przez nas książki CZAS PRÓBY I NADZIEI. Wspomnienia mieszkańców ziemi kościerskiej z lat 1939-1945 - szczegóły TUTAJ.

9 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu odbył się IV Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Byliśmy tam! - szczegóły TUTAJ.

Przygotowany przez nas katalog NOWY DZIEŃ. Powojenna rzeczywistość w Malborku 1945-1947 stał się częścią wernisażu wystawy, zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku w ramach obchodów 730-lecia nadania praw miejskich Malborkowi.

22 kwietnia odbyła się IV Konferencja Naukowa "Naodrzańskie spotkania z historią" w Mieszkowicach - szczegóły TUTAJ.

Miłośnikom nauki i badań naszej planety polecamy publikację Marii Zbylut-Górskiej Modelowanie altimetrycznych zmian poziomu oceanu światowego z wykorzystaniem analiz czasowo-częstotliwościowych.

23 marca w Bibliotece w Pruszczu Gdańskim odbyło się autorskie spotkanie z Dominiką Kraską i jej książkami: Studnia czasu, czyli jak odnaleźć zagubione wspomnienia oraz Opowieści magicznego Trójmiasta.

W Bibliotece w Sztumie odbyło się autorskie spotkanie z Dominiką Kraską i jej książkami: Studnia czasu, czyli jak odnaleźć zagubione wspomnienia oraz Opowieści magicznego Trójmiasta.

Miło nam poinformować, że niektóre nasze książki są dostępne w sprzedaży w księgarni WEGA przy ul. Grunwaldzkiej 23 w Pruszczu Gdańskim.

Jest już 16. numer rocznika "Nasze Pomorze".

Wydaliśmy książkę STUDNIA CZASU, czyli jak odnaleźć zagubione wspomnienia Dominiki Kraski.

15 grudnia w sali CKiS-u w Pruszczu odbyło się spotkanie z autorami i bohaterami książki PRUSZCZ GDAŃSKI 1945-2015 we wspomnieniach swoich mieszkańców.

12 listopada w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce spotkanie z Aleksanderem Pawelcem i jego książką Wspomnienia z lat dojrzałości w czasach powojennych 1945-1957.

6 listopada w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku odbyło się spotkanie z Aleksanderem Pawelcem i jego książką Wspomnienia z lat dojrzałości w czasach powojennych 1945-1957.

Ożywiona dyskusja towarzyszyła spotkaniu z Aleksanderem Pawelcem i jego książką Wspomnienia z lat dojrzałości w czasach powojennych 1945-1957 23 października w Bibliotece w Pruszczu Gdańskim.

Wydaliśmy książkę Aleksandra Pawelca Wspomnienia z lat dojrzałości w czasach powojennych 1945-1957.

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego ukazał się kolejny numer "Zeszytów Naukowych" Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Ukazał się kolejny tom z cyklu konferencji w Mieszkowicach III Nadodrzańskie Spotkania z Historią 2015.

Książka ŚLEDŹ a SPRAWA POLSKA została "wodowana" podczas XV edycji Marszu Śledzia.

Historia pewnego lustra to druga, tym razem monograficzna interpretacja twórczości poetyckiej, dokonana przez Annę Łozowską-Patynowską

Ukazała się publikacja Zofia Milska-Bielińska (1884-1938). Pocztówki, korespondencja i fotografie w zbiorach rodzinnych, stanowiąca dalszy ciąg wspomnień rodzinnych Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej

Miło nam poinformować, że nasza książka Opowieści magicznego Trójmiasta Dominiki Kraski otrzymała III nagrodę (I i II nie przyznano) w kategorii "literatura dziecięca i młodzieżowa", a książce PRZED 1945 PO. Wspomnienia mieszkańców ziemi bytowskiej i jej redaktorom przyznano wyróżnienie na XVI Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA 2015 w Kościerzynie :-)

Miłośnikom poezji i krytyki literackiej proponujemy książkę Anny Łozowskiej-Patynowskiej Opowieść o człowieku. Poezja najnowsza w krótkich interpretacjach (szkice o wybranych zbiorach poetyckich).

W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie odbyła się promocja naszej książki PRZED 1945 PO. Wspomnienia mieszkańców ziemi bytowskiej, więcej w relacji "Kuriera Bytowskiego" TUTAJ.

Wspólnie z Archiwum Państwowym w Koszalinie opublikowaliśmy monumentalny Inwentarz zespołu Akta miasta Koszalina 1555-1945 / Findbuch zum Bestand Magistratsakten der Stadt Köslin 1555-1945.

Ukazał się kolejny tom z cyklu usteckich konferencji "Dydaktyczny wiatr od morza" Lęk, ból, cierpienie. Analizy i interpretacje pod redakcją Grażyny Różańskiej.

Analiza prawa w zakresie nieuczciwej konkurencji w wymiarze polskim i europejskim została przedstawiona przez Adama Górskiego w jego dwóch opracowaniach: Zabezpieczenie roszczeń z zakresu nieuczciwej konkurencji oraz Wykonanie orzeczeń zabezpieczających wydanych przez zagraniczne sądy.

Razem z Archiwum Państwowym 9 maja w Koszalinie promowaliśmy książkę Koszalin 1945-2015. Historie z rodzinnych archiwów.

Świat dziecięcych zabaw i tajemnic jest opisany w książce Kiedy byłem małym chłopcem. Wspomnienia z Sopotu, Zamościa i Sulęczyna Gabriela P. Oleszka

Ciekawą syntezą 25 lat polskiej wolności jest praca Agnieszki Skolasińskiej Oczami naiwności. Losy mitów wolnościowych w polskiej popkulturze po 1989 roku

Miłośników Koszalina i historii Pomorza zaciekawi powieść Róg strażniczy z Koszalina, której autorem jest Jan Ernest Benno

Ukazał się od dawna oczekiwany Kulturowy obraz zachwytu

Jest już kolejny, 15. numer rocznika "Nasze Pomorze"

Jubileusz 660 lat miasta stał się powodem przygotowania monografii Dzieje miasta i gminy Debrzno

W celu uczczenia zespołu i dyrygenta wydaliśmy ksiażkę Antoniego Wenckiego Orkiestra BE GA MA i moje życie

Okazją do prezentacji kolejnego numeru "Zeszytów Naukowych" Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie był jubileusz 75-lecia tej uczelni

25 lat wolności w Polsce uczczono w Kościerzynie m.in. poprzez wydanie temtycznego numeru "Kościerskich Zeszytów Muzealnych"

Publikacja OJCOWIZNA. Zarys wspomnień rodzinnych z Wielkopolski. Izydor Eichstaedt 1912-1977 stanowi dalszy ciąg wspomnień rodzinnych Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej

Jest już dostępny tom z tegorocznej konferencji w Mieszkowicach NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ 2014 / TREFFEN MIT DER GESCHICHTE AN DER ODER 2014

Zapisem wystąpień na ubiegłorocznych Warsztatach Antropologicznych w Bytowie jest publikacja Małe miasta w czasach płynnej nowoczesności

Polecamy przepiękne Opowieści magicznego Trójmiasta Dominiki Kraski

Ukazał się tom Kulturowy obraz uczty pod redakcją Jolanty Bujak-Lechowicz

Podczas kolejnej edycji konferencji "Dydaktyczny Wiatr od Morza" w Ustce została zaprezentowana książka Mężczyzna w literaturze i kulturze pod redakcją Grażyny Różańskiej

Publikacja Ze studiów nad dziejami "Gazety Gdańskiej" pod redakcją Bernarda Zygmunta Milskiego 1891-1901 zawiera najważniejsze prace z tego zakresu Ewy Czerniakowskiej

W tym roku obchodzimy w Polsce jubileusz 650 lat w służbie książki bibliotekarzy, drukarzy, księgarzy i wydawców

Publikacja Tomira Bielińska-Eichstaedt 1912-1971 jest kontynuacją cyklu wspomnień rodzinnych Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej

Najnowszy numer "Kościerskich Zeszytów Muzealnych" 17 grudnia miał promocję w Kościerzynie

Ukazał się kolejny, 14. numer rocznika "Nasze Pomorze"

15 października odbyła się promocja naszej najnowszej publikacji: Pomorskie korzenie. Rodowód Ossowskich. Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach

Wydaliśmy niemiecką wersję opracowania historii Szczecinka do 1939 roku Geschichte Neustettins, Band I (bis 1939)

Podczas obchodów Eurpejskich Dni Dziedzictwa odbyła się promocja publikacji Historia i kultura ziemi sławieńskiej, tom XI: Ośrodki miejskie

We współpracy z Genealogisches Archiv Kreplin wydaliśmy monografię o karczmach w dawnym powiecie bytowskim Essen, Trinken, Schlafen. Gastgeber und Wirte im ehemaligen Kreis Bütow in Pommern

Podsumownaniem konferencji z 2012 roku w Siemczynie, gm. Czaplinek jest książka Z dziejów ziemi drawskiej i szczecineckiej / Aus der Geschichte des Dramburger und Neustettiner Landes

Podczas konferencji "V Dydaktyczny Wiatr od Morza" 6-8 czerwca 2013 r. w Ustce została zaprezentowana książka Mała ojczyzna wobec wielokulturowej Europy pod redakcją Grażyny Różańskiej

Podsumownaniem konferencji i uroczystości 2 marca 2013 r. w Czelinie, gm. Mieszkowice jest książka NADODRZAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ / TREFFEN MIT DER GESCHICHTE AN DER ODER

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyła się promocja wydanej przez nas publikacji: WITKACY: bliski czy daleki?

Ciekawy zbiór wspomnień zawiera książka Tę historię warto zachować

Publikacja "Trzymajmy się morza!" Kołobrzeski Skansen Morski prezentuje najnowszy projekt kołobrzeskiego Muzeum, ale jest przede wszystkim zbiorem materiałów z X Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w 2010 roku

W 150-lecie powstania styczniowego wydaliśmy publikację Z kroniki rodziny Milskich

W dzisiejszym numerze "Kuriera Szczecińskiego" ukazała się recenzja dwóch naszych książekJan Ernest Benno - pomorski romantyk / Johann Ernst Benno - pommerscher Romantiker oraz Johann Ernst Benno, Ballady i pieśni.

Wspomagamy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! - zapraszamy do licytowania naszych książek i innych przedmiotów na stronie Allegro.

W dzisiejszym numerze "Kuriera Szczecińskiego" ukazała się recenzja naszej publikacji Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 2.

Przygotowany przez nas 6. numer "Kościerskich Zeszytów Muzealnych" 17 grudnia miał swoją promocję w Kościerzynie

Ukazały sięWspomnienia rodzinne z Wielkopolski Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej

Kontynuacją badań Małgorzaty Czerniakowskiej nad Heweliuszem jest publikacjaJan Heweliusz - miłośnik ksiąg

Konferencja naukowa w Karlinie, której byliśmy współorganizatorem, dała okazję do promocji dwóch naszych książek: Jan Ernest Benno - pomorski romantyk / Johann Ernst Benno - pommerscher Romantiker oraz Johann Ernst Benno, Ballady i pieśni

Wydaliśmy książkę Dariusza Dolatowskiego o kolejnej gminie naszego regionu: Zarys dziejów gminy Pszczółki

Ofiarowaliśmy kilka naszych publikacji na Kiermasz Marzeń, wspierając w ten sposób Fundację Mam Marzenie

Wydaliśmy książkę Dariusza Dolatowskiego o jednej z gmin naszego regionu: Zarys dziejów gminy Przywidz

Mamy satysfakcję, że przygotowany przez nas 5. numer "Kościerskich Zeszytów Muzealnych" uświetnił uroczystość nadania imienia dr. Jerzego Knyby Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie

Jest nowa książka o naszym regionie: Żuławy. Oswajanie krajobrazu kulturowego.

Wydaliśmy kolejną publikację Ewy Czerniakowskiej Bernard Zygmunt Milski jako miłośnik Mickiewicza.

Ukazał się zbiór rysunków Zofii Eichstaedt-Jabłońskiej Szkice gdańskie.

Wspomagamy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! - zapraszamy do licytowania naszych książek i innych przedmiotów na stronie Allegro.

Wydaliśmy gratkę dla bibliofilów - opracowanie Urszuli Szybowskiej Oprawy ze średniowiecznych rękopisów muzycznych w księgozbiorze Jana Bernarda Bonifacia.

Po latach oczekiwań pojawiła się Toponimia powiatu stargardzkiego.

29 września 2011 roku o godz. 17 w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku odbędzie się promocja książki Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 1 oraz przedstawienie naszej oferty wydawniczej. Zapraszamy!

Jest kolejny, 12. numer rocznika "Nasze Pomorze"

Ukazało się drugie wydanie Ludowej medycyny Pomorza Macieja Kwaśkiewicza

Nasza książka Malarze, miejscowości i widoki Pomorza... otrzymała wyróżnienie na XII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA 2011 w Kościerzynie :-)

Ukazało się drugie wydanie, poprawione i uzupełnione Nazw miejscowych powiatu kołobrzeskiego Andrzeja Chludzińskiego

Góra Chełmska. Od miejsca kultu do parku rozrywki Andrzeja Kuczkowskiego to trzeci tom z serii "Etnografia dla każdego"

Wydaliśmy pierwszy tomik z serii "Pomorzanie znani i nieznani"

We współpracy z Urzędem Miasta Gdańska ukazało się drugie wydanie publikacji Małgorzaty CzerniakowskiejJan Heweliusz i Towarzystwo Królewskie w Londynie

Kolejny rok rozpoczęliśmy wydaniem studium Tomasza Siemińskiego "Rajskie ogrody" w ikonosferze wsi kaszubskiej. Synkretyczna forma kultury potocznej

Opublikowaliśmy opracowanie Ewy Czerniakowskiej Obchody 100. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego na Pomorzu w 1909 roku

Wydaliśmy książkę Andrzeja Chludzińskiego Nazwy terenowe lądowe i wodne powiatu kołobrzeskiego

22 grudnia 2010 roku w Szczecinku odbyła się promocja drugiego tomu Dziejów Szczecinka, którego jesteśmy współtwórcami

Ukazał się 4. numer "Kościerskich Zeszytów Muzealnych"

Wydaliśmy książkęW poszukiwaniu tożsamości historycznej Karlina. Tom I: do 1945 roku / Auf der Suche nach der historischen Identität von Karlino. Band 1.: bis 1945, będącą zbiorem referatów z wrześniowej konferencji naukowej, uświetniającej jubileusz miasta

Aby uczcić przypadającą w przyszłym roku 400. rocznicę urodzin Jana Heweliusza, wydaliśmy publikację autorstwa Małgorzaty Czerniakowskiej Jan Heweliusz i Towarzystwo Królewskie w Londynie

Jest kolejny, 11. numer rocznika "Nasze Pomorze"

Ukazała się publikacja zbiorowa pod redakcją prof. Zenona Romanowa Działalność narodowa Polaków na północnym pograniczu polsko-niemieckim w dwudziestoleciu międzywojennym, będąca pokłosiem konferencji

Ukazała się kolejna książka z cyklu "Dzieje wsi pomorskiej"

Podczas kolejnej edycji konferencji "Trzebiatów - spotkania pomorskie" odbyła się promocja publikacji z zeszłorocznej konferencji

23-24 września 2010 roku w Karlinie odbędzie się konferencja naukowa, uświetniająca jubileusz miasta, której jesteśmy współorganizatorem. Zapraszamy!

13 sierpnia 2010 roku w Kościerzynie odbędą się XI Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "COSTERINA 2010". Będziemy tam!

Religia Pomorzan we wczesnym średniowieczu Kamila Kajkowskiego i Andrzeja Kuczkowskiego to kolejny tom serii "Etnografia dla każdego"

Książka Eddy Gutsche Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 1 / Maler, Orte und Landschaften in Hinterpommern in der ersten Hälfte des 20. Jahrhunderts. Teil 1 to pierwsza tego typu publikacja na Pomorzu

Po raz pierwszy po polsku! Książka Ulricha Dorowa Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego

Na 700-lecie miasta Szczecinka opublikowaliśmy monografię Dzieje Szczecinka, tom I (do 1939 roku) pod redakcją Radosława Gazińskiego

Dla uczczenia jubileuszu prof. Mariana Mroczki wydaliśmy księgę Polska i sąsiedzi. Studia z dziejów kultury, gospodarki i myśli politycznej, będącą zbiorem artykułów napisanych specjalnie do tego tomu przez przyjaciół, kolegów i uczniów Jubilata

Ukazała się książka Zachować podcień. Zapisane w krajobrazie i pamięci, będąca plonem warsztatów etnologiczno-architektonicznych

Materiały ze stargardzkiej konferencji 2009 roku ukazały się w naszej publikacji Pomorze wczoraj - dziś - jutro. Miasta i miasteczka pomorskie / Pommern gestern - heute - morgen. Pommersche Städte und Städtchen pod redakcją Arlety Majewskiej

Wydaliśmy dwa opracowania autorstwa Ewy Czerniakowskiej o Bernardzie Milskim

Ukazała się książka Lech Bądkowski. Literatura i wartości pod redakcją Daniela Kalinowskiego, będąca zbiorem artykułów omawiających literackie dokonania Bądkowskiego

Ukazała się książka Stan wojenny. Jak Ty to pamiętasz? Wspomnienia mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Zapraszamy na wycieczkę w nieodległą przeszłość i do rodzinnych opowieści!

26 listopada 2009 roku o godz. 12 w pałacu w Kłopotowie, gm. Dygowo, pow. kołobrzeski odbędzie się promocja VIII tomu "Dzieje wsi pomorskiej". Zapraszamy!

Jest nasza kolejna publikacja: "Gmina Będzino. Z dziejów dawnych i nowych" pod red. Andrzeja Chludzińskiego

Właśnie ukazały się "Nazwy miejscowe powiatu kołobrzeskiego" Andrzeja Chludzińskiego

Jest już książka "Żuławy w poszukiwaniu tożsamości" pod redakcją Anny Weroniki Brzezińskiej

Ukazała się publikacja "Auschwitz i Holokaust - dylematy i wyzwania polskiej edukacji" pod redakcją Piotra Trojańskiego

4 listopada 2008 roku w gmachu biblioteki uniwersyteckiej przy ul. Mickiewicza 16 w Szczecinie odbyła się promocja VII tomu "Dziejów wsi pomorskiej".

Ukazał się VII tom "Dziejów wsi pomorskiej"!

Po wielu latach oczekiwań pojawiła się Toponimia powiatu białogardzkiego.

18 października 2007 r. w "Kurierze Bytowskim" ukazał się wywiad z Maciejem Kwaśkiewiczem, autorem Ludowej medycyny Pomorza. Wywiad możesz zobaczyć tu.

17 sierpnia 2007 roku

Kolejny tom publikacji pokonferencyjnej Dzieje wsi pomorskiej