Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Publikacje
 Aktualności

Zapraszamy na SPOTKANIE Z AUTORAMI książek o bliższej i dalszej historii Tczewa i kociewskiej okolicy - szczegóły w zaproszeniu.

Miłośnikom poezji polecamy dwa znowe zbiory: Izabeli Brandt - KAŻDY STRUMIEŃ SKŁADA SIĘ Z MAŁYCH ŁEZ oraz Zdzisława Drzewieckiego - CZTERDZIEŚCI CZTERY SYTUACJE INTYMNE z wojną w tle

Najnowsze opracowanie Krzysztofa Kowalkowskiego FRANCISZEK JÓZEF CHYLEWSKI - PILOT 300. DYWIZJONU BOMBOWEGO przybliża przedwojenne i wojenne losy jednego z mieszkańców Pomorza.

NASZE PUBLIKACJE

przejdź do księgarni »
Tu znajdziecie Państwo wszystkie publikacje naszego wydawnictwa
w kolejności ich pojawiania się: od najnowszej do najstarszej.

Andrzej Chludziński, Toponimia powiatu białogardzkiego. Pruszcz Gdański, 2008
 
Format:B5
Liczba stron:360 czarno-białych, w tym mapki
ISBN:978-83-61076-02-5
Wydanie:miękkie

Opis:

Praca niniejsza jest monografią toponomastyczną (nazewniczą) powiatu białogardzkiego w granicach z 1999 roku, będąc tym samym całościowym zestawem informacji o nazwach istniejących tu na przestrzeni wieków, począwszy od XII do dziś. Zebrane są tu nazwy obiektów zamieszkanych, a więc miast i wsi, ich części, a także pojedynczych zabudowań oraz nazwy obiektów fizjograficznych lądowych i wodnych. Wszelkie inne toponimy (nazwy), nawet jeżeli pojawiły się we wcześniejszych opracowaniach, znalazły się w niniejszej pracy, często wzbogacone o nowe zapisy źródłowe lub zweryfikowane, jeśli chodzi np. o położenie nazywanych przez nie obiektów.
Materiał nazewniczy został zaczerpnięty z niemieckich i polskich źródeł historycznych, map, planów i opracowań oraz eksploracji terenowej, przeprowadzonej w latach 1995-1998. Tu po raz pierwszy zostały wykorzystane informacje nazewnicze zawarte w niepublikowanych materiałach, dostępnych w Archiwum Państwowym w Szczecinie (XII-XIX wiek) i Koszalinie (lata 1512-1824, 1945-1952), a także mapy wsi powiatu białogardzkiego z lat 1804-1922.
Artykuł hasłowy ma następującą budowę: hasło, rodzaj obiektu, lokalizacja, zapisy źródłowe w porządku chronologicznym. Potem (po myślniku) następuje etymologia (objaśnienie) kolejnych nazw obiektu, z uwzględnieniem zmian językowych i kulturowych oraz właściwości topograficznych terenu.