Jasne logo

ul. Zakole 16/8
75-814 Koszalin
tel. 94 719 17 79, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Publikacje
 Aktualności

Swoistą formą terapii z depresji jest najnowszy zbiór poezji Jolanty Rubiniec - WĘDRÓWKI SAMOPOZNAWCZE z tematycznymi ilustracjami Zuzanny Dobrzańskiej-Paprockiej.

Ukazał się kolejny skandynawski tomik poezji Katarzyny Brzóski, w pełni ukazujący losy nordyckich bohaterów - GALDRA. CYKL SKANDYNAWSKI / THE NORSE SERIES, przetłumaczony na język angielski przez Remigiusza Tkacza.

Prawdziwą historię z 1640 roku, wzbogaconą o autorskie dodatki i tło obyczajowe epoki zawiera ZBRODNIA W OPACTWIE Małgorzaty Pauch.

NASZE PUBLIKACJE

przejdź do księgarni »
Tu znajdziecie Państwo wszystkie publikacje naszego wydawnictwa
w kolejności ich pojawiania się: od najnowszej do najstarszej.
  •  
  • WYSZUKIWARKA: klawisz Control (Ctrl) + klawisz F
  •  

  • Urszula Szybowska, DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI TECHNISCHE HOCHSCHULE DANZIG (1904-1944) na tle historii gdańskiego bibliotekarstwa instytucjonalnego, Koszalin - Gdańsk, 2024
     
    Format:B5
    Liczba stron:218 z ilustracjami czarno-białymi i kolorowymi
    ISBN:978-83-65703-81-1
    Wydanie:pierwsze, oprawa miękka

    Opis:

    Od autorki:
  • Biblioteka Technische Hochschule Danzig (1904-1944) powstała w mieście o ponad 800-letniej tradycji tworzenia i funkcjonowania bibliotek instytucjonalnych. Zasadniczym celem opracowania jest przypomnienie ogólnych informacji na temat historii gdańskiego bibliotekarstwa instytucjonalnego jako tła historycznego powstania i działalności książnicy gdańskiej politechniki wraz z przedstawieniem znanych i mniej wiadomych faktów z nią związanych.
  • Biblioteka Technische Hochschule Danzig w uczelnianym mikrokosmosie zajmowała wysoką rangę, będąc jej Zentralinstitut (instytutem centralnym). Studenci, oprócz uczęszczania na wykłady i ćwiczenia, byli zobligowani do korzystania z usług i zbiorów biblioteki, zasadniczo literatury specjalistycznej, co było niezbędne do optymalnego realizowania toku studiów. Oprócz książnicy głównej istniały biblioteki wydziałowe i instytutowe. Bibliothek der Technischen Hochschule Danzig była nie tylko jednostką pomocniczą uczelni, ale także jednostką o aspiracjach bycia biblioteką naukową. Należy jednak pamiętać, że miała także wspierać i propagować poglądy zgodne z ideologią narodowego socjalizmu.
  •  
  • Z recenzji prof. dr hab. Jolanty Chwastyk-Kowalczyk:
  • W opracowaniu Autorka przedstawiła ciekawy punkt widzenia w dokonanym przez siebie doborze instytucjonalnych bibliotek historycznych. Zainteresował ją bowiem charakter danej biblioteki i jej zasób oraz powiązania z kulturą Gdańska i jego bibliotekami (rozumiejąc kulturę w najszerszym jej znaczeniu, jak ją pojmował amerykański antropolog kulturowy Alfred Louis Kroeber: jako przejaw ludzkiej aktywności na obszarze religii, historii, polityki, gospodarki, sztuki, nauki, technologii, wychowania, języka, obyczajów itd.).
  • Opracowanie wnosi nowe treści do nauki w zakresie nie tylko bibliologii historycznej, ale także wpisuje się w budowanie tożsamości pogranicza kultur, uzupełnia białe plamy historii Pomorza Gdańskiego i Prus.
  •  
  • Partner wydania:
    Miasto Gdańsk
    Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy
    DZIĘKUJEMY!

    Spis treści: